Pagrindinis puslapis Spauda Kontaktai
separator
Buderus
Info centras Ekologinio projektavimo direktyva (ErP) Dažnai užduodami klausimai (FAQ)

Dažnai užduodami klausimai (FAQ)

Kas yra ErP direktyva?

ErP reiškia „su energija susiję gaminiai“ (energy-related products). Ši direktyva taip pat žinoma kaip Ekologinio projektavimo direktyva. Ji nustato visoje ES bendrus reikalavimus dėl aplinkai nekenksmingo energiją naudojančių gaminių projektavimo ir energijos vartojimo efektyvumo ženklinimo. Nuo 2015 m. rugpjūčio 1 d. direktyva taikoma energiją taupantiems cirkuliaciniams siurbliams, o nuo 2015 m. rugsėjo 26 d. – šildymo ir karšto vandens šildymo įrangai.

Kodėl ErP direktyva buvo priimta?

ErP, arba Ekologinio projektavimo direktyva, leidžia ES siekti aukštų klimato politikos tikslų. Numatoma, kad iki 2020 m. energijos vartojimo efektyvumas turi padidėti 20 %, o pagal pirminius tikslus – iki 2020 m. 20 % turi būti sumažinti CO2 išmetimai, palyginti su 1990 m., ir iki 20 % padidintas atsinaujinančios energijos kiekis. ErP direktyva siekiama padėti vartotojams, šildymo įrangos gamintojams ir montuotojams pasirinkti labiausiai energiją taupančius gaminius ir taip sumažinti CO2 išmetimus bei energijos sąnaudas.

Kuriems gaminiams taikoma ErP direktyva?

ErP direktyva taikoma iki 400 kW galios šildymo katilams ir šilumos siurbliams, termofikacinei įrangai, kurios šiluminė galia yra iki 400 kW, o elektros energijos galia – 50 kW, iki 2 000 l talpos karšto vandens šildymo ir akumuliacijos rezervuarams bei atskiriems komponentams, pavyzdžiui, šilumos reguliatoriams ir saulės elementams. Įrangos naudotojų dėmesiui: šildymo katilus, šilumos siurblius, iki 70 kW galios termofikacinę įrangą ir sistemas, iki 500 l talpos rezervuarus ir jau minėtus atskirus komponentus būtina paženklinti energijos vartojimo efektyvumo ženklu. Šis energijos vartojimo efektyvumo ženklas panašus į gerai žinomą efektyvumo ženklą, kuriuo ženklinama buitinė technika.

Kokia informacija pateikiama efektyvumo ženkle?

Efektyvumo ženklas skirsto gaminius ir sistemas į energijos vartojimo efektyvumo klases – nuo A+++ (sistemoms) arba A++ (gaminiams) iki G. A+++ klasė reiškia labai aukštą energijos vartojimo efektyvumą, o G klasė – žemą efektyvumą. Atsižvelgiant į gaminio tipą, ženkle pateikiama ir kita papildoma informacija.

Ar energijos vartojimo efektyvumo ženklas padeda nustatyti, kurią įrangą naudojant galima daugiausiai sutaupyti energijos?

Ne, ženklas teikia tik bendruosius nurodymus ir nepakeičia profesionalaus kvalifikuoto rangovo, puikiai išmanančio įrangą ir galinčio pasiūlyti optimalų sprendimą, pritaikytą jūsų individualiems poreikiams, patarimo. Efektyvumo ženklas taip pat neužtikrina, kad veikdama įranga pasieks nurodytą efektyvumo vertę. Būtina sąlyga – teisingas įrangos sumontavimas ir atidus pritaikymas konkrečiai šildymo sistemai. Tai reiškia, kad reikalingi kvalifikuoti rangovai ir patyrę bendradarbiavimo partneriai, tokie kaip, pavyzdžiui, Buderus (Bosch).

Noriu įsigyti kondensacinį katilą. Jų visų efektyvumas yra A klasės. Ar reikėtų pirkti pigiausią?

Pirkinį reikia labai atidžiai įvertinti, nes energijos vartojimo efektyvumas nėra vienintelis lemiamas veiksnys. Bet kuri šildymo įranga yra sistemos, kurioje, siekiant užtikrinti patogumą ir efektyvumą, visi elementai turi veikti optimaliai, dalis. Viskas prasideda nuo kruopštaus šildymo sprendimo planavimo bei montavimo, o baigiasi efektyvia, operatyvia priežiūra, kai jos prireikia. Buderus (Bosch) siūlo daugiau nei 100 metų patirtį ir žinias, aukščiausią kokybę ir išskirtinį vidaus ir išorės dizainą.

Kas yra centrinio šildymo sezoninis energijos vartojimo efektyvumas?

Tai šildymo įrangos energijos vartojimo efektyvumas, pagrįstas šilumine verte. Jis yra sezoninis, nes, skaičiuojant šiluminę vertę, be maksimalios šildymo galios žiemą kartu atsižvelgiama ir į ne visą šiluminę galią pavasarį, vasarą ir rudenį.
Taip pat atsižvelgiama į įrangos elektros ir šilumos nuostolius.

Ar tiesa, kad, įsigaliojus ErP direktyvai, bus uždrausti nekondensaciniai katilai?

Įsigaliojus ErP direktyvai, naujosios šildymo sistemos turės atitikti ErP direktvvos keliamus efektyvumo reikalavimus. Tai nebus taikoma jau sumontuotiems nekondensaciniams katilams ir juos bus galima naudoti toliau. Naujų nuo patalpos oro nepriklausomų“turbo“ konvekcinių katilų nebebus galima įrengti, jei šie neatitiks ErP energinio naudingumo reikalavimų ir į Europos Sąjungos rinką buvo įvežti ar pagaminti EU bendrijos šalyse po 2015-08-01, tačiau jeigu nuo patalpos oro nepriklausomi“turbo“ konvekciniai katilai įvežti į Europos sąjungos rinką ar pagaminti Europos sąjungos šalyse iki 2015-08-01 ir rinkoje cirkuliuoja, juos bus galima įrengti . Įsigaliojus ErP direktyvai, bus galima naudoti tik nuo patalpos oro priklausomus konvekcinius katilus, jei šie atitiks direktyvoje nustatytus minimalius energinio naudingumo reikalavimus:
– kaip iki 30 kW galios kombinuotuosius katilus;
– kaip iki 10 kW galios šilumos šaltinius.

Kas nutinka, jei aš įsigyju sistemą, kurią sudaro įvairūs naująją direktyvą atitinkantys atskiri komponentai?

Šiuo atveju sistemos ženklas teikia informaciją apie bendrą viso sprendimo efektyvumą.

Kas atsako už gaminių ir sistemų ženklinimą?

Atskirų gaminių efektyvumo ženklas yra pagrįstas duomenų lapu, kurį parengia gamintojas. Ženklinant sistemas, reikalingą sistemos duomenų lapą turi parengti sistemos pardavėjas. Tai gali būti montuotojas, platintojas arba gamintojas.

Ar reikia parengti ženklą jau esamai šildymo sistemai?

Ne, įprastai esamų sistemų ir įrangos ženklinti nereikia.